post
سندبلاست و رنگ آمیزی صنعتی

یکی از متداولترین روش های محافظت در برابر خوردگی اعمال پوششهای آلی است و ۸۵ تا ۹۰ درصد تمام سطوح فلزی در جهان با پوشش های آلی پوشش داده شده اند. حــفاظت  از مخازن ، خــــطوط لوله، ســـــازه های فـــلزی بـــتنی و بـدنه كــشتی ها در مقابل عـــوامل خورنده ی محیط به وسیله رنگ ها ، رزین ها و عایق هاصورت میگیرد.
از رنگ برای محافظت از خوردگی ، نگهداری، دکوراسیون یا جهت اضافه کردن هرگونه قابلیت بر روی یک سطح که توسط رنگدانه پوشانده می‌گردد، استفاده می‌شود. مثال‌هایی از محافظت عبارتند از: پوشاندن سطح فلزات برای کند کردن خوردگی، یا رنگ کردن خانه جهت محافظت از آن در برابر عناصر خارجی(آب،خاک و …)
تمامی تاسیسات صنعتی جهت حفاظت در مقابل خوردگی ها و سایر عوامل تخریبی و فرسایشی به پوشش یا رنگ آمیزی نیاز دارندو برای اعمال پوشش ها و اجرای رنگ آمیزی باید سطح مورد نظر آماده سازی شود . بهترین روش آماده سازی سطح ، سندبلاست میباشد. آماده سازی سطوح یکی از مهمترین عوامل در تعیین طول عمر پوشش هاست ؛ تجربیات موجود نشان میدهند که در بسیاری از مواقع ، هزینه صرف شده برای آماده سازی مناسب سطح ، هزینه های سیکل کاری را کاهش داده است . آماده سازی صحیح و مناسب سطوح (سندبلاست) آلاینده های سطحی مانند نمک ها و لایه های تخریب شده سطح مانند زنگ و چربی را برطرف نموده و باعث چسبندگی مستقیم پوشش ها به سطح میشود و همچنین با ایجاد پروفیل سطح چسبندگی لایه آستری به سطح را افزایش میدهد.بنابراین داشـتن یك سـطح مناسب ، تمیز و عاری از هرگونه زنگ زدگی جهت اجرای پوشش لازم و ضروری می باشد .برای تمیز كاری سطوح در ابعاد كوچك از روشهایی چون سنگ زنی ، سـنباده زنی و برس زنی و در ابعاد وسیع تر و تجاری از سند بلاست استفاده می شود.سندبلاست عمل استفاده از مواد ساینده در ابعاد بسیار کوچک (قطر 0/3 تا 3 میلیمتر) باسختی بالادر سرعت بسیار زیاد جهت تمیز کاری سطوح میباشد که یکی از موثرترین شیوه ها برای زدودن آلاینده ها از سطح و آماده کردن آن برای اعمال پوشش است.سندبلاست طبق استاندارد های مختلفی اجرا میگردد اما مرسوم ترین آن ها استاندارد سوئدی میباشد؛
سندبلاست طبق استاندارد سوئدی در چهار گرید (مقیاس سندبلاست) انجام میشود:سندبلاست با گرید  SA1
سندبلاست با گرید  SA2
سندبلاست با گرید  SA2,1/2
سندبلاست با گرید  SA3سندبلاست عمدتا جهت نیل به دو هدف انجام می شود :
هدف اول : زدودن و برطرف نمودن جرم های خارجی و زنگ زدگی ، آلودگی و رسیدن به سطح فلز یا بتن
هدف دوم: ایجاد پروفیل (زبری) مناسب در سطح فلز یا بتن جهت چسبندگی بهتر فیلم پوشش به سطح فلز یا بتن

ســــند بلاست به وسیله ذرات مختلف مانند مـــاسه سـیلیسی، گریت آهن، پودر اكسید آلومینیوم، مس باره و غیره انجام می پذیرد كه هر كدام سطح مخصوص به خود را از حیث رنگ و درجه صافی ارائه می دهد.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *