چرا تعمیر و نگهداری؟

تمامی پوشش ها از بین می روند. مقدار تخریب آنها بستگی دارد به روش آماده سازی اولیه سطوح(سندبلاست)، نوع پوشش،روش اعمال و جوی که شیئ در آن قرار دارد. تمامی سطوح باید قبل ازاعمال پوشش مجدد در شرایط مناسبی باشند. اگر تعمیرات سازه ها قبل از رنگ آمیزی انجام نشود، تخریب پوشش جدید قبل از عمر مفید آن اتفاق خواهد افتاد. تمامی لایه های قبلی پوشش، که تخریب شده ‏اند باید بازرسی و در صورت نیاز تعمیر و یا برداشته شوند.مشکلات ناشی از تاثیر آب، مانند سطوح سقف ها و دیواره ها تخریب شده به علت اشکال سیستم هدایت آب باید قبل از اعمال پوشش تعمیر شوند. در فضاهای مرطوب، رطوبت باید به بطور مناسب تهویه شود. ترک ها، حفره ها و دیگر عیوب سطح باید قبل از اعمال پوشش جدید تعمیر شوند. نواحی ای که نیاز به تعمیر دارند، ممکن است، با تخریب موضعی رنگ همراه شوند که می توان آنها را از این طریق تشخیص داد.

چه موقع تعمیر و نگهداری؟

یک برنامه ریزی تعمیراتی خوب می بایست دو فاکتور حفاظت از خوردگی و نمای ظاهری مناسب را در نظر بگیرد‏. بازدیدهای منظم، همیشه از خطرات بزرگ جلوگیری می کند. تعمیرات ساده جلوی هزینه های زیاد را می گیرد. اما به دلایل مختلف ممکن است تعمیرات اساسی نیاز شود که اقدام هرچه سریعتر جلوی ضرر های بعدی را خواهد گرفت.
تهیه گزارش و یادداشت کردن موارد به شما کمک می کند تا برای برنامه ریزی های آینده بهتر عمل کنید و نفرات بعدی بتوانند اطلاعات جامعی از وضعیت سازه ‏بدست آورند.

چه موقع پوشش از بین رفته است؟

هر سطحی به آسانی کثیف میشود اما کاهش براقیت (Gloss reduction) و بروز پدیده گچی شدن (Chalking) از نتیجه های تخریب پوشش ها میباشد.
حباب ها و تاول ها در رنگ خشک، ترک برداشتن هنگامی که رنگ در حال خشک شدن است و حالت برفکی و پوسته شدن رنگ خشک از لایه قبلی نیز از عیوبی هستند که موجب تخریب پوشش ها میشوند.

بر این اساس عیوب و راه رفع آن را به چند دسته زیر تقسیم میکنیم:

الف) حباب ها و تاول ها در رنگ خشک؛ آنها ممکن است محتوی رطوبت بوده ‏و وجود رطوبت در آنها باعث جدا شدن فیلم رنگ از روی سطح شود. در این حالت احتمالآ رنگ آمیزی بر روی سطح آلوده ‏انجام شده ‏است.
ب) ترک برداشتن هنگامی که رنگ در حال خشک شدن است؛ در این حالت ممکن است زمان اعمال رنگ بین لایه اول و دوم کم بوده و یا پوشش سخت روی پوشش نرم اعمال شده و یا حمله ماده شیمیایی بر روی پوشش صورت گرفته و یا عمرسیسستم پوششی کم بوده است.
ج) حالت برفکی و پوسته شدن رنگ خشک از لایه قبلی؛ دلیل آن ممکن است رطوبت و یا آلودگی های دیگر بر روی سطح باشد.

 اتصالات، ترک ها، حفره ها یا عیوب دیگر سطح
بتونه ها جهت پر کردن اتصالات و ترک ها در چوب، فلز و در برخی مواقع در بتن به کار می روند. برخی از این مواد دارای رزین های آلی هستند که چسبندگی و انعطاف پدیری را افزایش می دهند. سطوحی که لازم است بتونه کاری شوند باید تمیز، خشک و عاری از هر گونه مواد ‏اضافی باشند و طبق دستور العمل تولید کننده استفاده شود.
‏ترکیبات کالک و بتونه ها موادی ویسکوز و بر یایه رزین های مختلف هستند. این ترکیبات بر روی سطح، خشک می شوند اما د‏رفصل مشترک بتونه-سطح نرم و چسبناک باقی می مانند. بتونه ها خواص کاربردی مشابه کالک ها را  دارند، اما انعطاف پذیری و قابلیت پخش شدن بیشتری را دارا می باشند. بتونه ها اغلب با دوام تر و البته گران تر از کالک ها هستند. انواع رایج کالک ها و بتونه ها بر پایه روغن های خشک شونده، لاستیک بوتیله شده، آکریلیک لاتکس، سیلیکون، پلی سولفید و پلی یورتان میباشند. نوع پایه روغنی لاستیک بوتیله شده وقتی به طور پیوسته در معرض نور خورشید قرار میگیرد اکسید شده و شکننده میشود، بنابراین عمر مفید آنها محدود است. کالک های آکریلیک لاتکس و سیلیکون، پایداری و عمر مفید بیشتری دارند رنگ هایی مانند آلکید های روغنی، وقتی بر روی کالک ها و بتونه های انعطاف پذیر استفاده میشوند ترک خواهند خورد. رنگ های آکریلیک لاتکس برای این منظور انتخاب بهتری خواهند بود. برای پر کردن حفره ها در چوب از بتونه های مخصوصی که ترکیبی انعطاف ناپذیر دارند استفاده میشود.

خوردگی

خوردگی مرحله آخر خرابی پوشش است. در این حالت پوشش هیچ حفاظی ندارد. گسترده ترین نوع خوردگی ، خوردگی اتمسفری میباشد ؛ هر سطح بدون پوشش هنگامی که در معرض جو زمین قرار میگیرد دچار زنگ زدگی میشود.
برای جلوگیری از خوردگی باید در استفاده از مواد مصرفی به فاکتور های زیر دقت بیشتری کرد:
·        مقاومت شیمیایی
·        مقاومت در برابر حرارت
·        سیستم های مقاوم در برابر سایش احتیاج به تعمیر و نگهداری کمتری دارند

اکنون باید سوالات زیر مطرح شوند

  • با چه عیوبی رو به رو هستیم؟
  • آیا این عیوب در یک قسمت قراردارند و یا کلی هستند؟
  • چطور میشود در این موارد عیوب را برطرف کرد؟

یک دیدگاه در “تعمیر و نگهداری پوشش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *